Prof. Dr. Adrian Gaspar’ın Önsözü

Yeni sorular sormak, yeni olasılıklar, eski sorunlara yeni bir açıdan bakmak, yaratıcı hayal gücü gerektirir ve bilimde gerçek bir gelişimi işaret eder. Albert Einstein

Bu harika kitaba birkaç giriş cümlesi yazabilmek benim için bir onurdur. Danışmak istediğimiz konularda kitabın bir bölümüne bakmak biz doktorlarca yaygın bir davranıştır, çünkü açıkçası daha fazlası için zamanımız bulunmaz. Bununla birlikte, şu hikaye birçok okuyucuya çok tanıdık gelebilir. Bu milenyumun başında, günlük tıp pratiğimde her yıl yüzlerce kadının sağlık ve cinsel yaşam kalitesiyle ilgili sorunlarından şikayet ettiğini hatırlıyorum. Garip şekilde, en azından onların şikayetlerini hafifletecek, bir miktarda olsa fayda sağlayacak geçerli bir alternatif sunamadığım için kendimi eksik hissetmiştim. Belki de bir jinekolog olarak profesyonel kariyerimin gidişatını değiştiren tetikleyici de bu olsa gerek “Fonksiyonel ve Estetik, Rejeneratif Jinekoloji” olarak bildiğimiz ala-na doğru yola çıktım. Kesinlikle zevk alacağınız bu kitap, bence bu yüzyıldaki bu yeni uzmanlık alanının en önemli yazılı eserlerinden biridir. Her bir bölümü, amaçlanan eğitim hedefleriyle uyumludur. Her bir prosedürü yalnızca açık ve eksiksiz bir şe-kilde göstermekle kalmamakta, aynı zamanda günlük pratiğimize uygulayabileceğimiz kavramların entegrasyonuna da izin vermektedir. “Estetik Jinekoloji” terimi ilk defa 1996 yılında kullanıldığında sadece genital bölgedeki cerrahi düzeltmeleri içermekteydi. Tıptaki tüm gelişmelerdeki gibi, yıllar geçtikçe sadece cerrahi değil, aynı zamanda (kişisel durumumda lazer-le olduğu gibi), ofiste minimal invaziv ve non-invaziv prosedürleri içeren yeni tekniklere katkıda bulunan gelişmeler de ortaya çıkmaya başladı. 25 yıllık evrimin ardından, jinekolojide sadece estetik değil, aynı zamanda rejeneratif ve fonksiyonel amaçlarla da çok sayıda prosedür geliştirildi ve böylelikle bu yeni uzmanlık alanı ortaya çıkmış oldu. Bugün, sağlık hizmetlerine olan talebin inanılmaz bir şekilde arttığı, öncesi ve sonrası olarak (pandemi nedeniyle) tarihe geçecek, oldukça istisnai, benzeri görülmemiş bir dönemi yaşıyoruz. İyi olma arzusu, biyolojik durumu iyileştir-me, sağlık alanındaki diğer tüm arzulara üstün geldi. Aynı şekilde estetik, rejeneratif ve fonksiyonel jinekoloji prosedürlerine olan talep de neredeyse katlanarak artmaktadır. Bu nedenle biz jinekologlar bilgilerimizi arttırmak ve artan taleplerle yüzleşebilmek için tedavilerimize yeni araçlar da eklemeliyiz.

Bu anlamda böylesi bir çalışmanın, kadın sağlığı profesyonelleri olarak sahip olduğumuz bu boşluğu dolduracağını vurgulamak istiyorum. Bu harika kitabın yazarı ile ilgili olarak; estetik jinekoloji alanındaki engin deneyiminin ötesinde, dünyadaki alçakgönüllülükten sadece büyük insanlar olan birkaç doktordan (tek değilse de) biri olduğunu, kesinlikle tüm bilgilerini aktarma konusunda muazzam bir cömertliğe sahip olduğunu söylemeliyim. Uzmanlık alanında 1000’den fazla uygulamayı kendi tecrübesinde toplamış, hastalarımıza yararlı olabilmemiz için bizi zenginleştirecek bilgi dünyasını bize aktarmıştır. Dr. Süleyman Eserdağ’ın bize göstereceği, klinik pratiğimize uyarlayabileceğimiz heyecan verici ve yenilikçi konseptler ile sizi rejeneratif ve fonksiyonel estetik jinekoloji yolunu yürümeye davet ediyorum. Sayfa ve bölümlerin her birinde okuyucular farklı ve ilgi çekici duygularla karşılaşacak, böylelikle orada bulduğu bilginin de ötesine geçeceklerdir. Satır aralarında bulacağınız tutku ve motivasyonu işaret ediyorum. Rejeneratif ve Fonksiyonel Estetik Jinekolojiye yüzde yüz adanmış bir jinekolog olarak size son bir mesaj iletmek ve aynı zamanda bir endişeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Mesajım basit: yaşlanma ve kötüleşme, yaşam kalitesi üzerinde olumsuz sonuçları olan süreğen bir süreçtir. Sizinle paylaşmak istedi-ğim; önleyici olmamız, yani bozulma belirtileri ortaya çıkmadan önce harekete geçmemizin önemli olduğudur. Bunun için bu güzel yazılı çalışmada keşfedebileceğiniz sayısız teknik var. Sizi, sayfalarının keyfini çıkarmaya davet ediyorum.

Adrian Gaspar