Hakkında

1969 yılında Bursa’da doğan yazar, ilk ve orta öğrenimini Manisa’da yaptıktan sonra, 1986 yılında İzmir Fen Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversiteyi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bitirdikten sonra, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı kazanarak girdiği Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistanlığını tamamlamış, 1997 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Daha sonra ilk atama yeri olan Kazan Devlet Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, aynı zamanda Başhekim olarak çalışmıştır. 2002 yılında ise Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yeniden atanmış ve bu hastanenin yüksek riskli gebelikler, menopoz, tüp bebek ve infertilite kliniklerinde çalışmıştır. Bu dönemde aynı zamanda An-kara (Kavaklıdere)’de ‘Hera Klinik’ isimli ilk kliniğini açmıştır. 2008 yılında ise hastanedeki olumsuz şartlarından dolayı görevinden istifa etmiş ve tam zamanlı olarak kliniğinde çalışmaya başlamıştır. 

Dr. Süleyman Eserdağ 2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından düzenlenen board sınavını geçerek ‘Fellow of European Committee of Sexual Medicine’ (FECSM) unvanını alan ülkemizin ilk jinekologlardan olmuştur. 

2015 yılında vajinismus alanında ilk ulusal sivil toplum örgütü olan HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği’ni kurmuştur. Bu dernek bün-yesinde pek çok hekim ve sağlık profesyonellerine eğitimler vermiştir.

Dr. Eserdağ 2000’li yılların ilk başlarından itibaren çıktığı vajinismus ve genital estetik yolculuğu sırasında pek çok otörden eğitimler almıştır. Prof Adam Ostrzensky (Florida/ABD-2011), ECAMS (Atina/Yunanistan-2015), Dr. Red Alinsod (Kaliforniya/ABD-2016) bu otör ve kuruluşlardan bazılarıdır. 

Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılında İrlanda merkezli ECAMS’a (European College of Aesthetic Medicine and Surgery) senior fakülte üyesi olarak kabul edilmiş ve 2015-2017 yılları arasında bu fakülte bünyesinde İstanbul ve Viyana’da hands-on genital estetik kursları vermiştir. 2017 yılında ise bu fakülteden ayrılarak ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology) isminde uluslararası bir dernek kurmuştur. Bu dernek kapsamında Türkiye, K. Kıbrıs, Hindistan, Filipinler ve Endonezya gibi pek çok ülkelerde, farklı branşlardaki 600’den fazla hekimin birebir eğitimlerini sağlamıştır. Ayrıca, 2018 ve 2019 yıllarında İstanbul’da Uluslararası RAGSS (Reconstructive Aesthetic Genital Surgery and Sexology) kongrelerini düzenlemiştir. ISAGSS, başta IMCAS kongreleri olmak üzere pek çok önemli kongre ve kuruluş ile afiliye dernek olmuştur. 

2020 yılında, editörlüğünü iki meslektaşı ile birlikte paylaştığı ‘Cinsel Tıp ve Genital Estetik’ kitabını yayınlamıştır. Bu kitap, Türkiye’de cinsel tıp ve genital estetik alanlarında yayınlanan ilk ulusal kitap niteliğindedir.  

Dr. Süleyman Eserdağ’ın kozmetik jinekoloji alanlarında kullandığı klitoral hudoplasti ameliyatlarındaki ters Y insizyonu ve himenoplasti ameliyatlarındaki vestibulo-introital daraltma (VIDT) teknikleri literatüre girmiştir. Vajinismus ve disparoni ile ilgili çalışmaları da ulusal ve uluslararası pek çok çalışması da hakemli dergilerde yayınlanmıştır.  

Dr. Eserdağ 2016 yılında ‘Hera Klinik’ çatısı altında İstanbul (Nişantaşı) ve İzmir (Alsancak), 2020 yılında ise İstanbul (Kadıköy) kliniklerini açmıştır. Halen hastalarını İstanbul’daki özel kliniklerinde kabul etmektedir. Diğer taraftan Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Kısmi Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda ISAGSS bünyesinde eğitimlerine devam etmektedir. Pek çok ulusal ve uluslararası kongreye de davet edilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.